Kuş Gözlemcisi Evi – Cemil Çağrı Sarıkoyuncu – Çukurova Üniversitesi

0
508

PROJE 1 – PROJE RAPORU
Kuş gözlemevi projesi olarak başlayan proje sürecimiz kuş gözlemcisi projesine doğru evrildi. 4 ana başlık altında toplanan işlevler farklı kütleler halinde tasarlandı. Giriş ve koridor işlevi 3 metrelik bir kütle altında, yatak odası 3.5 metre altında, salon ve mutfak 4 metre ve ana işlev olan kuş gözlemi 4.2 metrelik teras altında gerçekleşmektedir.

Kütle fikrinin ortaya çıkışı işlevlerden yola çıkarak oluşturulan dikdörtgenlerdi. Daha sonrasında dikdörtgenlere açı vermek istedim ancak istediğim geri dönüşü alamadım. Daha sonrasında dikdörtgenler yerine 60 derecelik paralel kenarlar kullanma yoluna gittim.

Kütlenin arazide konumlanışı salonun tam olarak güney cepheye bakması şeklinde gerçekleştirildi. Hakim iyi rüzgarın güney ve güney batıdan estiği arazide iyi rüzgarlar kütleye salondan alınması planlandı. Hakim kötü rüzgar ise kütleye arkası döndürülerek alınması engellenmeye çalışıldı.

Keskin ve net hatlara sahip olan kütlede yine aynı şekilde net cepheler kullanıldı. Renklerde ise kırmızı siyah ve brüt beton grisi kullanıldı.
1

3

FFF

G

4

2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER