2017 – RÖNESANS HOLDİNG SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİ TASARLA ÖĞRENCİ YARIŞMASI

ARAZİ ANALİZİ

Beyoğlu ilçesinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir.Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir.Yıllık ortalama sıcaklığı 13.0°C dır.Yıllık ortalama yağış miktarı 701 mm dır.

ULAŞIM

Gençlik merkezinin kamusal mekanlarla ilişki kurabileceği Kemaleddin Caddesi ile toplu taşıma durağının kesiştiği üst kottan ana yaya ulaşımı sağlanmıştır.Yaya ve sürücü güvenliği açısından trafik yoğunluğunun az olduğu güney cephesi alt kotundan otopark girişi alınmıştır.

GENÇLİK?

Prefabrik yapı elemanları bir araya gelerek sınırları olmayan,bir yerden başlamayan,sonuna varılmayan gençliği temsil eder.Aktivitelerin sergilendiği ve seyredildiği kamusal koridor,eğimli olan araziyi kuzey-güney doğrultusunda iki kota ayırır.

 

AKTİVİTELER Gençlik merkezi sosyal,kültürel,sanatsal ve sportif aktivitelerle gençlerin bilgi ve beceri sahibi olmalarına yardımcı olur.her bir aktivite kendi kütlesinde kurgulanır. AKTİVİTE KÜTLESİ Her bir aktivite kütlesi iklimsel ve çevresel veriler göz önünde bulundurularak dikdörtgenler prizması olarak ele alınmıştır.

KOVUK

Kütleler güney cephelerinden oyularak aktiviteler için uygun kovuklara dönüştürülmüştür.

BOŞALTMALAR

Aydınlatma ve havalandırma amacıyla kovuklarda boşaltmalar yapılmıştır.

BÖLÜCÜ

Boşaltılan kovuk yatay ve düşey bölücüler ile işlevlere ayrılmıştır.

SAYDAM YÜZEY

Isı ve ışıktan maksimum düzeyde yararlanmak için güney cephesi saydamlaştırılmıştır.Saydam yüzey kavuğun manzara ve topografya ile ilişkisini kurar.

KIRICI

Rahatsız edici batı güneşinin etkisini azaltmak kırıcı elemanlar kullanılmıştır. Bu kırıcı elemanlar gençliğin dinamik ruhunu yansıtmak amacıyla üçgen formda kurgulanmıştır.

GELECEĞİ TASARLA PAFTA 1

GELECEĞİ TASARLA PAFTA 2

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER